, , , , , ,

KAWKA O WARTOŚCI 12 TYS. ZŁ

Od 2014 roku mieszkańcy Wrocławia korzystają z programu bezzwrotnej dotacji na zmianę ogrzewania węglowego na proekologiczne, czyli:

 • Gazowe

 • Elektryczne

 • Podłączenie do sieci ciepłowniczej

 • Odnawialne źródło energii (pompa ciepła)

Gmina Wrocław przekazała dotacje już dla mieszkańców 1406 lokali mieszkalnych (stan na 02.09.2016). W obecnym roku kalendarzowym praktycznie już nie ma możliwości skorzystania z dotacji, natomiast w styczniu 2017 roku rusza kolejna edycja.

Wykonując zawód inżyniera w specjalności ogrzewnictwo i instalacje sanitarne, pomogłem już wielu osobom w pozyskaniu dotacji z różnych dzielnic Wrocławia, m.in.: Kuźniki, Żerniki, Złotniki, Biskupin, Sępolno, Plac Grunwaldzki. Zastanawiając się, czy mieszkańcy naszych Pawłowic wiedzą o tym programie, postanowiłem przybliżyć czytelnikom ten temat. Artykuł będzie odpowiedzią na konkretne pytania.

Skąd pochodzą pieniądze?

Celem programu jest poprawa jakości powietrza we Wrocławiu poprzez obniżenie emisji zanieczyszczeń pyłowych dostających się do atmosfery przy spalaniu paliw węglowych. Będąc mieszkańcem Wrocławia, można się do tego przyczynić, likwidując swój piec węglowy. „W nagrodę” otrzymujemy zwrot 70% kosztów inwestycji, nie więcej niż 12.000 zł. Fundusze pochodzą w większość z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski składa się w Wydziale Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia, przy ul. Bogusławskiego 8.

Kto może otrzymać pomoc finansową?

Każdy mieszkaniec Wrocławia, który posiada tytuł prawny do lokalu, w którym zainstalowane jest działające ogrzewanie węglowe. W lokalu ciepła woda może być podgrzewana w dowolny sposób (bojler elektryczny, junkers gazowy).

Wyłączone z programu są te przypadki, gdy w lokalu zamontowane jest zarówno palenisko węglowe, jak również piec gazowy czy elektryczny przeznaczony do centralnego ogrzewania.

Jakie są warunki?

Najważniejszym warunkiem jest trwała likwidacja paleniska węglowego lub kotłowni opalanej węglem/koksem. Następnie należy zamontować ogrzewanie np. gazowe, w oparciu o uprzednio sporządzony przez uprawnionego projektanta projekt budowy lub przebudowy instalacji gazowej. Często pracami towarzyszącymi są prace związane z modernizacją instalacji spalinowej i wentylacyjnej. Montaż ogrzewania gazowego powinien być przeprowadzony pod nadzorem kierownika budowy w specjalności instalacyjnej. Prace kończą się wykonanie próby szczelności instalacji gazowej, odbiorem kominiarskim oraz podpisaniem nowej umowy z gazownią.

Ile PLN można otrzymać?

Maksymalnie 70% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 12.000 zł (słownie dwanaście tysięcy złotych). Przy montażu ogrzewania gazowego w ramach tej kwoty zwracane są m.in. koszty związane z: demontażem paleniska węglowego, zakupem i montażem nowego kotła gazowego, wymianą grzejników i całej instalacji grzewczej, modernizacją instalacji spalinowej dostosowanej do nowego kotła. Praktycznie jest to większość kosztów, jakie trzeba ponieść. Dla przykładu przy całkowitej inwestycji 10.000 zł, otrzymujemy 7.000 zł; natomiast przy inwestycji 20.000 zł – otrzymujemy 12.000 zł. Osoba, która podgrzewa ciepłą wodę użytkową również za pomocą pieca węglowego i podłączy instalację ciepłej wody do kotła gazowego, otrzymuje za to dodatkowo 1.000 zł.

Czy ogrzewanie gazowe nie jest za drogie?

To jest pytanie na przynajmniej osobny artykuł. Na zachętę podpowiem, że można zmniejszyć koszty ogrzewania poprzez ocieplenie domu. Oczywiście wiąże się to z kolejnymi kosztami, ale również … z kolejną dotacją. Na to równolegle do zmiany ogrzewania przeprowadzane zadanie otrzymujemy kolejne 12.000 zł.

Jaki jest pierwszy krok?

To zależy, czym zastąpimy ogrzewanie węglowe. W artykule koncentruje się na ogrzewaniu gazowym, ponieważ jest to najbardziej popularne rozwiązanie wśród wrocławian korzystających z dotacji. W tej sytuacji należy zacząć od wezwania kominiarza, który sprawdza możliwości techniczne zamontowania pieca gazowego i wystawia opinię kominiarską.

Gdzie tu jest haczyk?

Gmina Wrocław, przy udzielaniu dotacji, zastrzega sobie możliwość przeprowadzenia kontroli w miejscu inwestycji w ciągu 5 lat po likwidacji pieca węglowego. W sytuacji, gdy ktoś zamontuje z powrotem piec węglowy – musi oddać pieniądze, które otrzymał w ramach programu.

Przy załatwianiu dotacji trzeba podpisać lub uzyskać nawet do 36 różnych dokumentów. Obliczając tą ilość, uwzględniłem zarówno etap komunikacji z Wydziałem Architektury i Budownictwa, w którym zdobywamy pozwolenie na budowę instalacji gazowej, jak również: etap komunikacji z Wydziałem Środowiska i Rolnictwa, zgłoszenie prac do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla Miasta Wrocławia, etap montażu nowego systemu grzewczego, kontakt z gazownią w celu podpisania nowej umowy uwzględniającej pobór gazu na cele grzewcze.

Na koniec chce uczulić osoby, które zdecydują się na udział w programie na kwestię najważniejszą. Otóż dotacji nie otrzymamy, jeśli rozpoczniemy prace remontowe w domu przed podpisaniem umowy z Gminą. Pamiętajmy o tym!

W niniejszym artykule przekazałem najważniejsze kwestie z perspektywy 3 lat pomagania ludziom w zdobywaniu dotacji KAWKA. Na co dzień zajmuje się montażem ogrzewania w budownictwie mieszkaniowym. Jako wartość dodaną, ściągam z moich klientów ciężar załatwiania wszystkich formalności i biorę go na swoje barki. Artykuł powstał w oparciu o: moje doświadczenie, dane ze strony internetowej www.infokawka.pl oraz regulamin przyznawania dotacji, którym jest Uchwała nr LVIII/1486/14 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 22 maja 2014 r.

Jako mieszkaniec Pawłowic chce dzielić się moją wiedzą na temat ogrzewania na łamach naszej gazetki. Czekam na Wasze pytania, wątpliwości, komentarze. Planuję napisanie kolejnego artykułu, który będzie odpowiedzią na Wasze pytania, Drodzy Czytelnicy. Za najciekawszą wiadomość, jaką otrzymam, przewidziałem upominek książkowy.

Zachęcam też do kontaktu ze mną, w razie zainteresowania tematem zmiany ogrzewania oraz otrzymaniem dotacji. Kolejna tura ruszła w styczniu 2017 r.

 

 

Andrzej Kuczaj

 

andrzej.kuczaj@gmail.com
+48 784 633 968

 

 

 

1 reply
 1. TERESA MAGDALENA
  TERESA MAGDALENA says:

  Instalacja ogrzewania wykonana profesjonalnie. Usługa zrealizowana szybko, sprawnie i dokładnie. Bardzo dobry kontakt z Wykonawcą. Jestem bardzo zadowolona.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Zapraszamy!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.