Jak dobrać odpowiednią pojemność zasobnika c.w.u.?

To wszystko zależy… Przy doborze wielkości zasobnika c.w.u. musimy wziąć pod uwagę źródło ciepła, liczbę użytkowników, ich przyzwyczajenia oraz rodzaj i ilość punktów czerpalnych.
Do kotłów gazowych, gdzie moc ładowania jest większa niż np. dla powietrznych pomp ciepła, najczęściej wybiera się mniejsze zasobniki. Natomiast do pomp ciepła zaleca się większe zasobniki o odpowiednio dużej powierzchni wężownicy w stosunku do mocy pompy.
Jednym z kryteriów doboru zasobnika jest dobowe zużycie ciepłej wody. Przyjmuje się około 40-50 litrów zużycia ciepłej wody na jedną osobę na dobę. Jeżeli natomiast dobieramy zasobnik, który będzie współpracował z powietrzna pompą ciepła, w kwestii doboru należy uwzględnić wyżej wspomnianą powierzchnię wężownicy, która powinna być odpowiednia do konkretnej mocy pompy. Przyjmuje się, by minimalnie było to 0,2m2  powierzchni wężownicy na 1kw mocy pompy.  Należy pamiętać by w kwestii doboru odpowiedniej pojemności zasobnika należy podejść indywidualnie do każdego z przypadku, analizując wyżej wspomniane kryteria, przyzwyczajenia i nawyki przyszłych użytkowników.

O autorze

Andrzej Kuczaj

Andrzej Kuczaj

Andrzej Kuczaj

Jak się za coś biorę, lubię mieć pewność, że osiągnę wspólnie z inwestorem i całym zespołem zamierzony efekt.

Praca to statystycznie 1/3 życia, nie wyobrażam sobie, by robić coś do czego nie ma się pasji, przekonania.

Wierzę w synergię, czyli w to, że zawsze 1+1 to więcej niż 2.

Najnowsze artykuły