Co to jest system CRO? I kiedy wymagana jest rejestracja pompy ciepła w bazie CRO?

Centralny Rejestr Operatorów – w skrócie CRO to rejestr urządzeń (chłodniczych, klimatyzacyjnych, pomp ciepła) i systemów ochrony przeciwpożarowej.
Rejestr  ten powstał w oparciu o zapisy ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych. Prowadzony jest w formie elektronicznej (na stronie: dbcro.ichp.pl) przez Instytut Chemii Przemysłowej im. Prof. Ignacego Mościckiego.
Prowadzenie dokumentacji w CRO dla pomp ciepła dotyczy operatorów, czyli właścicieli tych urządzeń.

 

Kiedy wymagana jest rejestracja pompy w bazie CRO?

Obowiązkowa rejestracja  w CRO jest konieczna w przypadku, gdy zamontowana pompa ciepła, zawiera fluorowany gaz cieplarniany (F-gaz) w ilości:

  • większej niż 5 ton czynnika chłodniczego w przypadku urządzeń niehermetycznie zamkniętych, którymi są określane pompy ciepła typu split,
  • więcej niż 10 ton czynnika chłodniczego w przypadku urządzeń hermetycznie zamkniętych, do których zaliczamy pompy ciepła solanka/woda i pompy powietrze/woda typu monoblok.

Czynnikami chłodniczymi najczęściej stosowanymi w pompach ciepła są R410a i R32.
Minimalna ilość F-gazu podlegająca rejestracji w CRO w przypadku R32 dla pomp splitowych to 7,4kg, a dla monoblokowych 14,8kg. Natomiast, jeżeli chodzi o R410A to minimalna ilość F-gazu w przypadku splitów to 2,4kg a monobloków 4,8kg.
Odpowiednie dane takie jak rodzaj i ilość czynnika chłodniczego oraz wartość ekwiwalentu CO2 odczytamy z tabliczki znamionowej urządzenia.

Jak,  kiedy i gdzie się zarejestrować w systemie CRO?
W pierwszej kolejności należy założyć konto w Centralnym Rejestrze Operatorów na stronie: http://www.cro.ichp.pl/. Po wejściu na stronę na górze ekranu znajduje się link do instrukcji dla użytkownika, w której znajdziemy dokładnie krok po kroku założyć konto i jak później z niego korzystać.

Kiedy konto zostanie pozytywnie zweryfikowane, należy się zalogować, a następnie zająć się zakładaniem Karty urządzenia. W tym celu konieczne będzie podanie kilku informacji, które znajdują się na tabliczce znamionowej pompy ciepła, czyli m.in. numer fabryczny, rok konstrukcji, rodzaj czynnika chłodniczego oraz jego ilość. Po założeniu Karty, istnieje możliwość udostępnienia jej posiadającemu odpowiednie uprawnienia serwisantowi lub instalatorowi, który będzie mógł dokonywać wpisów dotyczących przeglądów i napraw.

Na założenie karty jest 15 dni roboczych (3 tygodnie). Szczegółowy proces opisuje  dokładnie instrukcja, o której wspominaliśmy na początku. Upraszczając :

  • Dla urządzeń wymagających instalacji (split)– termin biegnie od dnia zakończenia instalowania oraz napełnienia czynnikiem chłodniczym.
  • Dla urządzeń nie wymagających instalacji (monoblok) – termin biegnie od dnia dostarczenia tego urządzenia na miejsce eksploatacji.

O autorze

Mateusz Banach

Najnowsze artykuły