Czy cyrkulacja ciepłej wody użytkowej jest opłacalna?

Wiadomo, to zależy…

Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej to instalacja, która zapewnia stały obieg wody pomiędzy zasobnikiem a punktami poboru c.w.u. , w szczególności tymi najbardziej oddalonymi, np. baterii umywalkowej, baterii w wannie czy pod prysznicem.

Taki stały obieg wody skutkuje krótszym czasem oczekiwania na ciepłą wodę, gdyż ciepła woda dostępna jest niemal od razu po odkręceniu kranu. Dzięki temu ograniczamy zużycia wody i ilości ścieków odprowadzających do kanalizacji. Dodatkowo ciągły ruch wody w instalacji zmniejsza ryzyko rozwoju bakterii.

Jeżeli chodzi o argumenty przeciw to trzeba mieć uwadze, że trzeba ponieść jakieś koszty przy montażu. To dodatkowe przewody, kształtki, no i pompka cyrkulacyjna, która musi być zasilana energią elektryczną. Ciągłe podgrzewanie wody i jej krążenie to tez stary ciepła na przewodach.

Bardzo dobrym sposobem na zmniejszenie kosztów eksploatacji takie systemu to zamontowanie sterownika do pompki cyrkulacyjnej, w którym możemy zaplanować czas pracy. W okresach największego zapotrzebowania na wodę, np. rano czy wieczorem cyrkulacja będzie pracować, natomiast w nocy może zostać wyłączona.

 

O autorze

Andrzej Kuczaj

Andrzej Kuczaj

Andrzej Kuczaj

Jak się za coś biorę, lubię mieć pewność, że osiągnę wspólnie z inwestorem i całym zespołem zamierzony efekt.

Praca to statystycznie 1/3 życia, nie wyobrażam sobie, by robić coś do czego nie ma się pasji, przekonania.

Wierzę w synergię, czyli w to, że zawsze 1+1 to więcej niż 2.

Najnowsze artykuły