Zgodnie z przepisami jakie nakłada Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz. 690) sprawnie działająca wentylacja w garażu to wymóg.
W tym przypadku nie ma znaczenia jaki to garaż, zarówno wolnostojący, jak i dostawiony do domu lub znajdujący się częściowo lub całkowicie w jego bryle powinien posiadać sprawną i wydajną wentylację. W zależności od tego czy garaż jest ogrzewany czy nie, zgodnie z wytycznymi możemy określić sposób jego wentylacji. W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z garażem nieogrzewanym wystarczy wentylacja naturalna. Natomiast w przypadku garaży ogrzewanych wentylacja powinna być grawitacyjna i może być wspomagana wentylatorami.
W takiej sytuacji wystarczy wyżej wspomniana wentylacja naturalna. Polega ona na przewietrzaniu dwoma otworami wentylacyjnymi znajdującymi się na przeciwległych ścianach garażu. Otwory te w przypadku garażu jednostanowiskowego powinny mieć powierzchnię netto nie mniejszą niż 0,04m2. W praktyce stosuje się otwory okrągłe o średnicy 160mm, bądź kwadratowe 140x140mm i montuje w nich kratki. Aby ta wentylacja działała efektywnie, jeden z otworów powinien znajdować się tuż nad podłogą, a drugi wysoko pod sufitem.
W sytuacji kiedy mamy garaż ogrzewany należy zastosować wentylacje grawitacyjną. Taka prawidłowa wentylacja oparta jest na kanale wentylacyjnym wyprowadzonym ponad dach budynku . Kanał ten powinien mieć odpowiednią średnicę/przekrój i mieć odpowiednią długość – minimum 3m od wlotu do wylotu komina. Skuteczność wentylacji grawitacyjnej zależy od różnicy temperatury zewnętrznej i tej panującej wewnątrz pomieszczenia. Często zimą wentylacja jest skuteczna natomiast latem niewystarczająca, dlatego warto rozważyć montaż wentylatora. Wentylator mechaniczny o odpowiednej wydajności sprawi, że wentylacja będzie skuteczna przy każdych warunkach atmosferycznych, bez względu na porę roku.
Niezwykle istotne jest rozdzielenie wentylacji garażu od systemu wentylacji z odzyskiem ciepła (rekuperacji) w domu. Nie należy łączyć tych systemów, ponieważ nie można dopuścić do sytuacji , by powietrze z garażu, które jest zanieczyszczone spalinami za pośrednictwem kanałów przenikło do wnętrza domu. Zazwyczaj też w okresie grzewczym w garażu mamy niższą temperaturę powietrza niż w części mieszkalnej i chłodniejsze powietrze wywiewane z garażu mogłoby mieć wpływ na temperaturę powietrza docierającą do rekuperatora. Skutkiem tego może być sytuacja, że świeże powietrze nawiewane do pomieszczeń będzie miało obniżoną temperaturę co powodować będzie większe zużycie energii na potrzeby ogrzewania.