Jaką klimatyzację wybrać do domu lub mieszkania? Rodzaje najczęściej wybieranych klimatyzatorów

Klimatyzacja staje się coraz bardziej popularna zarówno w domach jednorodzinnych jak i w mieszkaniach.  Z reguły urządzenia mają zarówno opcje chłodzenia jak i grzania. Także nie tylko możemy korzystać z niej latem schładzając pomieszczenie, ale i również zimą by je dogrzać.

Najpopularniejszym rozwiązaniem, które spotykamy jest klimatyzator typu split i multisplit.
Popularny split składa się naściennej jednostki wewnętrznej oraz jednostki zewnętrznej, którą można zamontować na balkonie, dachu, elewacji bądź bezpośrednio na ziemi. Najczęściej montujemy je w mieszkaniach, domach, biurach, mniejszych sklepach, czyli tam gdzie chcemy schłodzić jedno pomieszczenie.

Natomiast, jeżeli chcemy klimatyzować więcej niż jedno pomieszczenie w domu, biurze i w  innych wcześniej wymienionych przypadkach to dobrym rozwiązaniem będzie wybór klimatyzacji multisplit. To urządzenie ma jedną jednostkę zewnętrza i może mieć od 2 do 5 jednostek wewnętrznych. Oznacza to, że mamy możliwość  sterowania temperaturą w każdym pomieszczeniu osobno, w którym zamontowana jest jednostka. W jednym jednostka może być wyłączona, a w pozostałych włączone i nam chłodzić. W tym systemie należy jedynie pamiętać, że nie ma możliwości takiego ustawienia urządzenia, by  jednocześnie w jednym pomieszczeniu grzać, a w innym chłodzić.

Jednym z ciekawych rozwiązań w splitach i multisplitach jest wewnętrzna jednostka kasetonowa. Stosuje się ją w domach, gdzie np. przestrzeń salonowa jest bardzo duża i mamy możliwość zabudowy jednostki w suficie podwieszanym. Często spotykana jest też w biurach, bądź innych pomieszczeniach o sporej powierzchni.

We wszystkich wyżej wymienionych przypadkach urządzenia należy montować zgodnie z warunkami zawartymi w DTR, ze sztuką oraz zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Jednostki wewnętrzne z zewnętrzną połączone są ze sobą miedzianymi przewodami chłodniczymi oraz przewodami komunikacyjnymi. Należy również odprowadzić skropliny z jednostek. Oczywiście należy pamiętać o doprowadzeniu odpowiedniego zasilania elektrycznego do montowanych urządzeń.

Tańszym, nie wymagającym specjalistycznego montażu jest klimatyzator przenośny. Należy jednak pamiętać, że to swego rodzaju półśrodek. Urządzenie to jest mniej efektywne, potrafi zużyć sporo energii elektrycznej i pracuje stosunkowo głośno. Jest to opcja schłodzenia pomieszczenia w przypadku braku możliwości montażu klasycznej klimatyzacji, np. braku odpowiedniego miejsca na montaż jednostki zewnętrznej bądź braku zgody ze strony spółdzielni/zarządcy.

O autorze

Mateusz Banach

Najnowsze artykuły