W tym artykule chcielibyśmy zwrócić uwagę by przy projektowaniu instalacji i planowaniu montażu przestrzegać wymagań montażowych. Często się zdarza, że instalatorzy pomijają te kwestie albo traktują je z przymrużeniem oka. Mogą pojawiać się rożne problemy w trakcie użytkowania klimatyzacji.
Przede wszystkim urządzenia należy montować zgodnie z warunkami zawartymi w DTR, ze sztuką oraz zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Jednostki wewnętrzne z zewnętrzną połączone są ze sobą miedzianymi przewodami chłodniczymi oraz przewodami komunikacyjnymi. Należy również odprowadzić skropliny z jednostek. Oczywiście należy pamiętać o doprowadzeniu odpowiedniego zasilania elektrycznego do montowanych urządzeń.
Przykładem takich zaniedbań jest np. przekroczenie maksymalnych długości instalacji pomiędzy jednostkami oraz w razie konieczności brak dobicia czynnika chłodniczego do instalacji. Skutkiem tego może być nieprawidłowe działanie klimatyzacji oraz po prostu spadek jej wydajności. Mówiąc najprościej, będzie nam ona słabo chłodzić/grzać (albo w ogóle…).
Zgodnie z wytycznymi zawartymi w DTR urządzenia przy montażu należy zwrócić uwagę na maksymalne długości instalacji chłodniczej. Producenci odpowiednio dla konkretnych modeli i mocy urządzenia deklarują maksymalne długości instalacji pomiędzy jednostką wewnętrzną a zewnętrzną oraz maksymalne różnice wysokości pomiędzy jednostkami. Tak samo trzeba zwrócić uwagę na maksymalne długości łącznie wszystkich przewodów chłodniczych w instalacji.
Każda jednostka zewnętrzna klimatyzacji jest napełniona fabrycznie czynnikiem chłodniczym.
Producent deklaruje na jaką długość instalacji przewidziane jest napełnienie fabryczne. Jeżeli natomiast długości te zostają przekroczone, ale mieszczą się w normatywnych, należy dokonać analizy i obliczeń, ile czynnika chłodniczego należy dobić do układu, aby działał prawidłowo. Najczęściej producent podaje ile gram czynnika należy dobić na każdy 1 metr instalacji powyżej tej długości maksymalnej przewidzianej dla napełnienia fabrycznego. Mnożąc metry instalacji przez ilość czynnika w gramach/metr otrzymujemy ilość czynnika w gramach którą należy dobić do instalacji.
Poniżej przedstawiamy przykład analizy instalacji i obliczeń ilości czynnika, który trzeba dobić do układu.