Płukanie chemiczne instalacji. Jakie są korzyści? Kiedy to zrobić? Zebezpieczenie instalacji inhibitorem.

Czy warto wykonać chemiczne płukanie instalacji grzewczej przed zamontowaniem nowego źródła ciepła? 

W większości kilkunastoletnich czy nawet kilkuletnich instalacjach centralnego ogrzewania zalecane jest ich czyszczenie, szczególnie w przypadku zmiany ogrzewania na pompę ciepła. Przyjmuje się, że czyszczenie instalacji powinno wykonywać się średnio co 6-8 lat, aby niezmiennie i prawidłowo spełniała swoją rolę. Nagromadzony przez lata w instalacji szlam, kamień i rdza prowadzą do spadku sprawności instalacji. Odkładający się kamień i rdza doprowadzają do zmniejszenia średnicy przewodu czego skutkiem są większe opory przepływu. Ten sam problem dotyczy grzejników, które często przez zalegający w nich szlam nie mają już swojej pierwotnej mocy grzewczej, co powoduje problem niedogrzania pomieszczeń. Często przez te zaniedbania dochodzi do szybszego zużywania się elementów instalacji jak i do częstszych awarii oraz do zwiększenia kosztów ogrzewania.  Dzięki płukaniu chemicznemu jesteśmy w stanie zdecydowanie poprawić sprawność całego układu i przywrócić jego pełną funkcjonalność.
W przypadku modernizacji systemu grzewczego np. wymieniając wysłużony kocioł węglowy na pompę ciepła właśnie od takich czynności powinniśmy zacząć zaraz po demontażu starego źródła ciepła. Płukanie przeprowadza się specjalistyczną pompą płuczącą przy pomocy odpowiednio dobranej do tego celu chemii.


Czy warto zastosować inhibitor do instalacji c.o.?

Poza samym wypłukaniem zaleca się zabezpieczyć instalację wlewając odpowiednie środki ochrony. Są to różnego rodzaju inhibitory, których zadaniem jest ochrona przed korozją i osadzaniem się kamienia, oraz ograniczenia do minimum rozwoju bakterii i grzybów. Taki zabieg pozwoli, by instalacja zachowała swoją sprawność jak najdłużej, a efektywność była na prawidłowym poziomie co wpłynie w dłużej perspektywie czasu korzystnie na nasz budżet.

Czy płukać instalację w nowo wybudowanych domach? Czym ją zabezpieczyć?

Podobnie wygląda sprawa w nowobudowanych domach. Wypłukanie instalacji po zakończeniu prac na budowie pozwoli wyczyścić układ z pozostałości materiałów budowlanych i innych pozostałości, które mogły się w niej znaleźć podczas jej montażu. Dodanie odpowiednio dobranego inhibitora do nowej instalacji przedłuży jej sprawność oraz ograniczy procesy chemiczne zachodzące w instalacji grzewczej.

Co ile lat w praktyce warto zrobić płukanie instalacji c.o.?

Ludzie podzielą się na 2 grupy osób. Pierwsza grupa osób to ci, co zawsze czekają, aż pojawi się problem. To te osoby, które nie robią przeglądów i cieszą się, że zaoszczędziły pieniądze… Więc możesz czekać, aż w którymś pomieszczeniu podłoga stanie się częściowo zimna lub grzejnik w połowie będzie tylko ciepły (i nie będzie to temat odpowietrzenia). Plusem takiego podejścia jest to, że nie wydajesz pieniędzy, póki nie musisz…

Minusem jest to, że problem pojawić się może w najmniej oczekiwanym czasie, kiedy nie będziesz miał głowy żeby się tym zajmować lub fachowcy będą zarobieni…

Druga część ludzkości to osoby, które zawsze robią przeglądy na czas, i lubią mieć „porządek” w swoich obowiązkach właściciela nieruchomości. Dla tych osób radzę: zamów usługę płukania instalacji co 8-10 lat.

 

O autorze

Mateusz Banach

Najnowsze artykuły