Okapy kuchenne mogą pracować jako pochłaniacze zapachów lub w trybie wyciągu na zewnętrz budynku. W poniższym wpisie przybliżymy kilka najczęściej spotykanych rozwiązań.
1. Okap kuchenny pracujący na powietrzu obiegowym, tzw. pochłaniacz.
Urządzenie to ma wbudowany ma dodatkowy filtr węglowy, który pochłania nieprzyjemne zapachy i wilgoć powstające podczas gotowania. W tym przypadku nie potrzebujemy oddzielnego kanału wentylacyjnego, gdyż oczyszczone powietrze wraca do kuchni i nie jest z niej wyprowadzane na stałe. W pochłaniaczu mamy filtr metalowy oraz wcześniej wspomniany filtr węglowy. Filtr metalowy powinien być czyszczony raz w miesiącu, a filtr węglowy należy wymieniać co 3-6 miesięcy. Taki okap podczas pracy jest stosunkowo głośny.
2. Wyciąg podłączony do samodzielnego komina / przewodu wentylacyjnego.
W rozwiązaniu tym zanieczyszczenia, cząsteczki tłuszczu, para wodna i nieprzyjemne zapachy, np. spalenizny są zasysane przez okap i dalej wyprowadzone poza kuchnię i budynek. Swoim klientom rekomendujemy właśnie takie rozwiązanie, gdy istnieje tylko taka możliwość. Opcja ta jest najkorzystniejsza, a dodatkowo urządzenie jest wtedy wydajniejsze i cichsze.
Należy jednak pamiętać, że jeżeli już wyprowadzamy samodzielnie przewód wentylacyjny do okapu to powinien on w miarę możliwości posiadać jak najmniej załamań i być o odpowiedniej średnicy przekroju. Z reguły wykonuje się okrągłe przewody o średnicy 125 lub 150mm. Ważne też by instalacja okapu została wyposażona w klapę zwrotną, która zapobiega cofaniu się wyprowadzonemu z kuchni zużytego powietrza oraz zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczonego i zimnego powietrza z zewnątrz w momencie kiedy okap nie będzie pracował.
Najczęściej taka klapa zwrotna montowana jest na wylocie z okapu i znajduje się w standardowym wyposażeniu zamówionego urządzenia.
3. Wyciąg podłączony do kratki znajdującej się na ścianie zewnętrznej budynku.
Na pewno takie rozwiązanie będzie szybsze i prostsze w wykonaniu od prowadzenie przewodu ponad dach, bo wystarczy wykonać jeden otwór w ścianie zewnętrznej, ale posiada kilka istotnych minusów. Przez rurę wydobywać się będzie hałas związany z pracą wentylatora, także musimy wziąć ten aspekt pod uwagę jeśli w bliskiej odległości mamy sąsiada. Istnieją przepisy które warunkują nam w takim przypadku minimalną odległość do budynku sąsiada.
Powstaje nam spory mostek termiczny, którego skutkiem jest niekontrolowana utrata ciepła z budynku. Na elewacji przy zamontowanej kratce wylotowej istnieje duże ryzyko zawilgocenia ściany oraz powstawania zacieków gdyż możliwe jest skraplanie się wilgoci.