Ogrzewanie podłogowe to bardzo wygodne i pożądane w ostatnich latach rozwiązanie zarówno w nowobudowanych domach jak i coraz częściej przy modernizacji istniejących.
Aby system przyniósł inwestorom korzyść niezmiernie ważne jest, by każdy z etapów wykonania instalacji ogrzewania podłogowego został wykonany prawidłowo. Od projektu/ koncepcji, przez montaż, aż po wygrzew posadzki, dlatego warto zlecić całość prac fachowcom z doświadczeniem. W tym artykule skupimy się zagadnieniu wygrzewu posadzki, o tym kiedy i jak prawidłowo go wykonać.
W jakim celu przeprowadza się wygrzew?
Wygrzew wylewki do bardzo ważny proces warunkujący poprawne działanie systemu grzewczego oraz zmniejszający ryzyko uszkodzenia podłogi.
Dzięki temu procesowi pozbywamy się całej wilgoci z warstwy podłogi przed ułożeniem jej finalnego wykończenia. W tym miejscu należy wspomnieć, że do przygotowania ok 100m2 posadzki potrzebne jest ok 1000 litrów wody. Całkiem sporo, prawda?
Dodatkowo przy równomiernym i zaplanowanym wygrzewie pozbywamy się naprężeń, więc minimalizujemy ryzyko powstania pęknięć na podłodze, bądź zniszczenia brzegów posadzki (m. in. pękanie płytek, rozchodzenie się drewnianej podłogi, puchnięcie paneli etc.)
Kiedy i jak przeprowadza się wygrzew?
Wygrzewanie wykonuje się przed położeniem wierzchniej warstwy podłogi, czyli parkietu, paneli, płytek. Rozpoczyna się ją w momencie kiedy na podłodze rozłożone jest już ogrzewanie podłogowe i wykonana jest wylewka. Wygrzew można przeprowadzić na dwa sposoby, w zależności o tego jakie żródło ciepła mamy dostępne. Pierwszy wariant to sytuacja, gdy mamy już wykonaną kotłownię i dzięki zainstalowanemu w niej urządzeniu (pompa ciepła lub kocioł gazowy) możemy włączyć już docelowe ogrzewanie. Drugi wariant to wygrzew np. kotłem elektrycznym, który można zamontować roboczo i podłączyć do wykonanej instalacji.
Cały proces wygrzewu może trwać 3-4 tygodnie w zależności od rodzaju wylewki oraz od wybranego harmonogramu np. w automatyce urządzenia grzewczego. Często w opcjach serwisowych urządzenia jest dostępnych kilka wariantów, jednak przed wybraniem ostatecznego warto skonsultować się z fachowcem od wylewek.
Wylewka cementowa
Wygrzew posadzki można rozpocząć najwcześniej po 21 dniach od jej położenia.
Wygrzewanie w przypadku takiej wylewki zaczyna się od temperatury o +/- 10°C wyższej niż temperatura otoczenia. Co 2–3 dni należy ją podnosić, aż do momentu uzyskania temperatury o wartości 50°C. Taką temperaturę utrzymuje się przez 5 dni, a następnie znów obniża co 2–3 dni do poziomu 25°C. Ważne jest wietrzenie pomieszczenia. Nie można jednak dopuścić do tego, by powstawały przeciągi, gdyż może to doprowadzić do nierównomiernego wysychania wylewki.
Wylewka anhydrytowa
Zasada jest podobna, ale stopniowe podnoszenie temperatury powinno się odbywać do poziomu 55°C i utrzymywać do 5 dni. Ważne, by przed rozpoczęciem procesu sprawdzić informacje zamieszczone w instrukcji. Potem systematycznie zmniejsza się temperaturę aż do uzyskania poziomu 20–25°C. Trzeba dodatkowo pamiętać, że na powierzchni wylewki nie mogą się znajdować przedmioty, które mogłyby ograniczyć odparowywanie wody z wylewki. Wygrzewanie anhydrytu można rozpocząć po 7 dniach od jego wylania.
Próba wilgotności
Powinno się ją przeprowadzić po wygrzaniu wylewki. Najczęściej przeprowadza ją technik w trakcie pomiaru przed montażem podłogi z wykorzystaniem wilgotnościomierza.
Wilgotność po wygrzaniu posadzki nie powinna być wyższa niż 0,3% dla wylewek anhydrytowych oraz 1,8% dla cementowych. Jeżeli w prosty sposób sami chcemy ocenić stopień prawidłowego wygrzania to możemy to zrobić, jednak warto mieć na uwadze, że nie jest to precyzyjny wynik, a tylko taki kontrolny. Na powierzchni ok 1m2 rozłożyć folię PE, a jej brzegi skleić szczelnie taśmą do posadzki. Po upływie 24h należy sprawdzić na folii znajdują się kropelki odparowanej wody. Jeżeli nasz test potwierdzi wilgoć, to należy jeszcze wrócić do wygrzewu na kilka dni, a kontrolę wilgotności powtórzyć po tych kilku dniach.