Bufor ciepła to rodzaj magazynu w postaci zbiornika. Jest w nim magazynowana woda grzewcza zasilająca instalację ogrzewania w domu. Pompa ciepła ogrzewa nam wodę, która trafia do zbiornika buforowego i w zależności od tego jak ustawiona jest automatyka urządzenia grzewczego woda ta pobierana jest przez instalację c.o. Dodatkowo bufor rozdziela nam układ pierwotny od wtórnego instalacji grzewczej, czyli spełnia rolę sprzęgła hydraulicznego. Bufor c.o. często mylony jest z zasobnikiem c.w.u. jednak to zupełnie dwa rożne zbiorniki, które pełnią inne funkcje.
Kiedy bufor jest potrzebny, a kiedy nie?
Bufor ciepła sprawdzi się w każdej instalacji, ale jeśli mamy energooszczędny dom, wyposażony w całości w ogrzewanie podłogowe bez automatyki strefowej na rozdzielaczach, nie planujemy drugiego źródła ciepła do centralnego ogrzewania, instalacja została wykonana poprawnie zapewniając odpowiedni i wymagany przepływ oraz chcemy obniżyć koszty inwestycyjne to nie ma konieczności stosowania bufora.
Bufor będzie konieczny w przypadku, kiedy w domu mamy tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe, dom został podzielony na kilka obiegów grzewczych o różnych temperaturach zasilania, do instalacji c.o. mamy podłączone drugie źródło ciepła (kocioł, kominek etc.).
Jak widać podjęcie decyzji o zastosowaniu bufora zależy od wielu czynników dlatego dobór warto zostawić doświadczonemu projektantowi czy instalatorowi.
Rodzaje buforów.
Z reguły jest to zbiornik w kształcie walca o pojemności od 50 do nawet 500,1000 litrów.
W przypadku mniejszych pojemności 50-100 litrów z reguły są to zbiorniki wiszące, natomiast przy pojemnościach większych, 100 litrów i więcej są to zbiorniki stojące.
Jeżeli chodzi o materiał to najczęściej spotyka się zbiorniki ze stali czarnej oraz stali nierdzewnej, które są „ubrane” w izolację oraz różne płaszcze zewnętrze w zależności od producenta.
W zależności od konkretnego przypadku i przeznaczenia bufora mogą one różnić się wyposażeniem. Najczęściej przy standardowej instalacji z pompą ciepła w buforze nie ma żadnego wymiennika, ale w przypadku kiedy w instalacji mamy dodatkowo kolektory słoneczne bądź drugie źródło ciepła (kocioł węglowy) w buforze będzie wymiennik w postaci wężownicy grzewczej.